Uzyskałem uprawnienia biegłego sądowego ws. zatruć pszczół!
20.02.2016
Witajcie :).
W dniach 13-15 marca 2015r. w Pszczelej Woli odbyło się szkolenie na rzeczoznawców i biegłych sądowych w sprawie zatruć pszczół. Ilość miejsc była ograniczona, lecz udało mi się załapać na to szkolenie.

Tematyka szkolenia:
- 1. Ujednolicone i jednoznaczne nazewnictwo pszczelarskie jako podstawa pism procesowych, orzeczeń, decyzji i umów w sprawach pszczelarskich.
- 2. Rozporządzenie – podstawa powołania rzeczoznawcy do szacowania szkód lista, wpis na listę, zlecenie rzeczoznawcy z listy dokonanie oszacowania,
- 3. Postępowanie w pasiece w przypadku chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu – od wykrycia do zniszczenia (na jakim etapie wystąpi rzeczoznawca i jego rola), odwołanie od decyzji lekarza – postępowanie przed sądem administracyjnym. Zwalczanie chorób zakaźnych i inwazyjnych czerwia i pszczół z uwzględnieniem prawa farmaceutycznego.
- 4. Przepisy regulujące ochronę prawną pszczelarza, pszczół i gospodarki pasiecznej w Polsce.
- 5. Lokalizacja pasiek a kodeks cywilny („prawo sąsiedzkie”). Odpowiedzialność cywilna (materialna) i karna właścicieli pszczół z tytułu prowadzenia pasieki.
- 6. Przepisy kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego służące ochronie gospodarki pasiecznej.
- 7. Przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego w ochronie gospodarki pasiecznej. Roszczenia o odszkodowanie.
- 8. Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, kodeksu wykroczeń i kodeksu cywilnego w postępowaniach w sprawach o wykroczenia dotyczące gospodarki pasiecznej.
- 9. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – wspólnota majątkowa małżeńska w odniesieniu do gospodarki pasiecznej. Egzekucja w pasiece
- 10. Ochrona prawna pasiek przed zatruciem. Roszczenia o odszkodowanie. Pojęcie szkody. Przepisy prawne dotyczące zapobiegania zatruciom pszczół. Orzeczenia Sądu Najwyższego w przedmiocie zatrucia pszczół. Zatrucia pszczół na spadzi. Odpowiedzialność karna za wytrucie pszczół. Znaczenie dowodowe protokołu komisji powołanej przez urząd gminy (lub inne jednostki) w postępowaniu sadowym w przedmiocie zatruć pszczół.
- 11. Poprawa zdrowotności pogłowia pszczół i jakości produktów pszczelich w świetle obowiązujących przepisów. Zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne ze szczególnym uwzględnieniem pozostałości leków w miodzie i produktach pszczelich w świetle obowiązujących przepisów.
- 12. Wycena szkód w pasiece, ekonomiczne aspekty wyceny. Szacowanie utraconych korzyści w pasiece. Przykłady szkód i ich wycena z praktyki biegłych.

Aby zostać biegłym sądowym trzeba spełnić kilka warunków:
- 1. Uczestniczyć w specjalistycznym kursie.
- 2. Posiadać wyższe wykształcenie.
- 3. Posiadać tytuł mistrza pszczelarza lub technika pszczelarza.
- 4. Prowadzić własną zarejestrowaną pasiekę min. 5 lat.
Gdy uczestniczyłem w kursie nie spełniałem jeszcze 4 warunku, jednak w tym roku minęło 5 lat odkąd założyłem pasiekę i uzyskałem uprawnienia biegłego sądowego :).
W szkoleniu uczestniczyli pszczelarze i pszczelarki z całej Polski. W ciągu dnia słuchaliśmy wykładów a wieczorem organizowaliśmy spotkania pszczelarskie. Pozdrawiam grono, z którym bardzo długo rozmawialiśmy przy miodzie pitnym :). Na szkoleniu dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy oraz uzyskałem kontakty do fascynatów z całej Polski.
Łukasz Bogucki